8 Temmuz 2013

Yorumlar:

0
 Temmuz 8, 2013
 0
fake-twitter
Kategori: E-ticaret, Sosyal Medya

Sosyal medyanın en hızlı büyüyen ve en çok ilgi gören mecralarından olan twitter, aslında uzun zamandır önemli bir problemle yüzleşiyor; o da sahte hesaplar. Çeşitli araştırmalara göre sahte hesaplar; hem sahte takipçilerin artmasına neden oluyor, hem de reklam verenler takipçilerinin gerçek olup olmadığını bilmek istiyor. Çünkü bu değerler artık e-ticaret’i ve de internet sitelerinin itibarlarını etkiler hale geldi.

Twitter’ın ilk yıllarından sonra, başka bir deyişle, twitter ve benzeri sosyal medya mecralarının e-ticaret üzerindeki etkileri tespit edildikten sonra, özellikle sahte hesaplarla kullanıcılar yaratmak ve böylelikle söz konusu sitelerinin sosyal medyadaki itibarını artırmak daha yaygın başvurulan bir yöntemdi. Ancak artık bu tür sahte hesapların, sitelerin itibarlarını ters yönde etkileyeceği tartışılıyor.

Benzer sorunlar özellikle facebook üzerinde de yaşanmakta. Ancak twitter çok daha homojen bir yapı olduğundan ve takipçiler anında milyonlara ulaşabildiğinden, çok daha fazla öne çıkıyor. Sahte hesaplar, daha önceleri boş oluyordu ya da bu sahte hesapların takipçileri neredeyse hiç olmuyordu. Şimdi bazı sahte hesaplar da komplike bir hal aldılar. Gerçek gibi duran “fake” hesapları analiz etmenin ve kötücül etkilerini önlemenin de çeşitli yolları keşfedildi.

Bu yollara neden başvurulmalı sorusu ile aslında sanıldığı kadar basit cevaplar içermiyor. Öncelikle fake hesaplar, şirket ve site takipçisi olarak sosyal medyada söz konusu siteler için dolgunluk yaratabilir. Ancak çoğunlukla bir merkezden açılan bu hesaplar kapandığında, takipçi sayısındaki ani düşüş, negatif bir etki yaratacaktır. Öte yandan gerçek takipçilerin fake takipçilerinizi tespit etmesi durumunda, belli bir itibar kaybı yaşanacağı da yine yapılan araştırmalarla tespit edilmiş. Neticede, sosyal medyanın işlevini son derece artırdığı şu günlerde, ciddi müesseselerin fake hesaplardan fazlasıyla uzak durması öneriliyor. Peki ama bu fake hesapları nasıl teşhis edebilirsiniz. İşte birkaç yöntem:

Fake Hesap Yakalama Acendası

korsan-twitter

- Şüpheli takipçinin hesabının açıldığı tarih önemlidir. Birkaç gün önce açıldığı halde yüzlerce hesabı takip etmeye başlamış bir kullanıcı ya bütün gününü twitter’da geçirerek kendine takip edilecek hesaplar aramıştır; ya da büyük ihtimalle sahtedir.

- Fake hesapların en önemli özelliklerinden biri binlerce hesabı takip etmelerine rağmen, takipçilerinin ya hiç olmaması, ya da bir elin parmaklarını geçmemesidir. Takipçi sayısındaki azlık, doğal bir dedektör görevi görebilir. Çünkü twitter kullanıcılarının kısa sürede fake hesapları tespit etmek gibi, olağanüstü güçleri bulunuyor.

- Fake hesapları ararken, söz konusu olan ünlü hesapları ise, en çok dikkat edilmesi gereken öncelikle hesabın hangi adla açıldığı. Bazı durumlarda fake ünlü hesabının gerçeği de bulunduğundan, söz konusu hesap çok eklentili bir adla açılmış olabilir. Adda bir sorun yoksa, tweet’lerin içeriğine göz gezdirmek çok önemli. Söz konusu ünlü ile bağdaşıp bağdaşmadığı, nelerin retweet’lendiği ve de bu hesabın diğer organik hesaplarla olan ilişkisi incelenmeli. Öte yandan ünlünün reel hayran kitlesi takipçiler arasında mı, muhakkak bakılmalıdır. Bir de ünlünün tahmini fan sayısı düşünüldüğünde, takipçi sayısının gerçekçi olup olmadığı kontrol edilmeli.

- Şüpheli hesapların tweet’leri incelenmelidir. Aylar önce kurulduğu halde çok az tweet atmış hesaplar, mekanik tweet’ler, hesapta hiç retweet olmaması, ya da doğrudan sohbete hiç girilmemiş olması; başka bir deyişle hesabın organik gibi durmaması fake hesap tespitinde önemlidir.

- Yapılan son araştırmalara göre, fake twitter hesaplarının tespit edilmesinde bir diğer önemli etken de tweet’lerin hangi saat aralığında atıldığının tespit edilmesi. Sanılanın aksine gerçek hesapların çoğunlukla sabah saatlerinde tweet attıkları ve de bazen gece 10 – 12 saatlerinde de aktif oldukları gözlemlenmiş. Fake hesaplar ise, organik görünmek adına, günün her saati tweet atıyor. Realitede de mümkün olması zor görünen bu “twitter’da yaşama hali”, genellikle fake hesabın habercisidir.

- Hesabın fake olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu da, tweet içeriklerine bakmak. Gerçek ve organik hesaplar, sıklıkla kendileri ile çelişmezler. Genelde belli bir hayat görüşüne ve kültür seviyesine sahip olan gerçek hesapların, büyük oranda belli bir doğrultuda tweet’lediği tespit edilmiş. Ancak fake hesaplarda çeşitli kültürel seviyelere ait ve kaynak olarak farklılıklar gösterebilecek pekçok tweet görmek mümkündür. Birey olarak gerçek olamayacak kişilerin, bir sosyal medya hesabı olarak görülmesi de genellikle fake hesaplara işaret etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>