Twitter'da En Çok Takip Edilenler ve En İyi Feedback'ler

5 Ağustos 2013

Yorumlar:

0
 Ağustos 5, 2013
 0
top_users
Kategori: Sosyal Medya

Twitter’ı tanımlamak için bir motto kullanılacak olsaydı, o kesinlikle “kısa ve hızlı” olurdu. Twitter, sosyal medya camiasına çok riskli bir giriş yapmıştı. Tüm gönderiler 140 karakterle sınırlandırılıyordu. Ancak bu gerçek anlamda bir kullanıcı patlamasına neden oldu. Çünkü bu karakter sınırlaması hızlı ve etkin paylaşım yapmak isteyenler tarafından büyük bir coşku ile karşılandı. Özellikle gençler twitter’ı çok sevdi. Çünkü twitter’ın tweet sistemi ve de hashtag uygulması, gençleri yaratıcı olmaya itiyordu. Gerçekten yaratıcı olanlar, saatler içinde yüzlerce hatta binlerce yeni takipçi kazanabiliyorlardı. Ve işte böylece twitter bir fenomene dönüştü. Önce sıradan insanların dahil olduğu twitter’da birer birer ünlü isimlerin boy göstermeye başlaması 2010′un başlarına tekabül ediyor.

Günümüzde twitter hesabı olmayan dünya starı, yıldızı ya da politikacı yok gibi… Hatta twitter kullanıcılarının sayısı, pekçok alanda belirleyici olmaya başlıyor. 42 buçuk milyondan fazla kullanıcısı ile dünya devi olan Justin Bieber’ın yanında twitter, takipçi sayıları 30 milyondan fazlayı bulan binlerce hesapla dolu. Bu hasapların bazıları ünlü oldukları için takip ediliyor, bazıları ise tamamen kişisel başarı. Ayrıca bazı çok takip edilen twitter hesapları para karşılığı reklam dahi alıyor. Örneğin bir üründen bahsetmek için binlerce dolar konuşuluyor. Başka bir deyişle twitter giderek bir e-ticaret tanıtım mecrasına da dönüşüyor.

TWITTER’IN EN ÇOK TAKİP EDİLENLERİ

Twitter’ın bir numarası az önce de belirttiğimiz gibi Justine Bieber. 42 milyon 600 bin küsür takipçisi var. Bieber’ı 40 milyon 300 bin takipçi ile Kate Perry takip ediyor. Üçüncülük koltuğunda ise 39 buçuk milyon takipçi ile çılgın sanatçı Lady Gaga oturuyor. Twitter’da en çok takip edilen dördüncü isim ise, ABD başkanı Barack Obama. Bu rakam bir politikacı için aslında mükemmel bir rakam denebilir. Çünkü politikacı hesaplarının çoğu twitter’ın en sıkıcı hesapları olarak kabul ediliyor ve genellikle gazeteciler tarafından takip ediliyor.

İlk onun ikinci yarısında diğer sosyal medya sitelerinin twitter hesaplarından da örnekler var. örneğin YouTube altıncı sırada. Instagram ise dokuzuncu. Rihanna yaklaşık olarak 31 milyon kullanıcısı ile yedinci sırada. Bir dönem birinciliğe kadar yükselmiş olan Rihanna‘nın gerilediği ise ortada. Albümleri milyonlar satan ve konserlerine aylar öncesinden biletler tükenen bir şarkıcı olarak Rihanna’nın twitter’daki bu düşüşü, yanlış twitter politikalarına bağlanıyor. Bazı kritiklere göre Rihanna’nın twitter’daki bu düşüşü devam ederse, bu uzun vadede şarkıcının kariyerini de etkileyecek.

Twitter‘ın kendisi twitter hesabı ile 11. sırada. Yaklaşık olarak 22 milyon kişi, zaten üye olduğu twitter’da twitter’ın hesabını takip ediyor. Bu hesaptan twitter’a dair yenilikler ve haberler duyuruluyor. Ronaldo‘nun 15. sırada yer aldığı sitenin 16. sırasında ise ünlü ABD’li televizyon programcısı Oprah Winfrey var.

Son zamanlarda dünya listelerini kasıp kavuran Adele, 16 buçuk milyon takipçisi ile 21. sırada yer alıyor. Oysa Adele’in dünya çapındaki albüm satışları bu rakamı defalarca katlıyor. Bunun nedeni de Adele’in twitter hesabının fazla aktif bir hesap olmaması. Bu da Adele’in popülerliğine rağmen twitter’da pek de gözde olmadığını ortaya kokuyor.

Twitter çok takip edilenler listesinde nihayet bir haber portalı görüyoruz; 36. sırada CNN yer alıyor. CNN 12 milyon 500 binden fazla kişi tarafından takip ediliyor. 500 milyon kullanıcılı twitter’da en çok takip edilen haber portalının 12 milyon küsür takipçicinin olması büyük bir eksiklik olarak görülüyor. Bu kadar etkin kullanılan bir sosyal medya mecrasının haber bakımından son derece geride olduğu anlaşılabilir böylece. Öte yandan artık dünyanın en zengin adamı olmayan Bill Gates 12 milyon 250 bin takipçisi ile CNN’den üç sıra aşağıda 39. sırada yer alıyor.

Bir zamanların bomba magazin ismi Paris Hilton 43. sırada ve takipçi sayısı 11 buçuk milyon. Oysa Paris Hilton’un YouTube ve benzer mecralardaki videoları bundan çok daha fazla tıklanıyor. Twitter’ın ilk ellisindeki ellinci hesap ise UberSocial.

EN İYİ FEEDBACK’LER

Facebook zamanla ve azimle bir profil inşa edebileceğiniz bir mecra iken, twitter anlık yükselişler ve inişler mecrasıdır. Bir anda milyonlara ulaşabilir, ancak ertesi gün tüm takipçilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle en iyi feedback’ler nasıl alınıyor bilmekte fayda var.

Mona Eltahawy, Mısır doğumlu bir gazeteci ve aktivist. Arap Baharı olaylarıyla başlayan süreçte yazdığı yazılar ve de twitter aktivistliği sayesinde kısa sürede 180 binden fazla takipçiye ulaştı. Son yıllarda aktivistler twitter’da büyük kitlelere ulaşıyorlar. Eltahawy, bunlara çok güzel bir örnek. Buna başka bir örnek de Mia Farrow. 60′lı ve 70′li yılların aranan oyuncularından olan Mia Farrow, son yıllarda sinema camiasında pek görülmüyor. Ancak Farrow UNICEF’in iyi dilek elçiliğini yapmaya başladığından, LGBT hakları ve diğer pekçok sosyal konuda görüş paylaşmaya başladığından beri izleyici sayısı 122 bine ulaştı. Son yıllarda tüm popülerliğini yitirmiş olan Bill Gates de twitter aktivistliği sayesinde 39. sıradaki yerini aldı.

Harvard profesörü Lawrence Hessig, telif hakları ile ilgili tweet’leri ve de özgür bilgi paylaşımı destekçiliği ile tanınıyor. Sadece ders notları ile ilgili verse takipçi sayısı dostlarını ve bazı öğrencilerini geçmeyecek olan Hessig’i bugün 262 bin kişi izliyor.

NonProfitsOrg, benzer temalı twitter hesapları arasında en çok takipçiye sahip olanlardan. 650 binden fazla takipçisi var. NonProfitsOrg takip ediliyor çünkü gerçekten de twitter kullanıcılarını tatmin etmeyi biliyor.

Wikileaks‘in twitter hesabı da yine yoktan var olan bir hesap olarak karşımıza çıkıyor. 2010′da dünya devletlerinin sırlarını açıklamaya başlayan aktivist oluşumun twitter’da bir buçuk milyondan fazla takipçisi var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>