17 Haziran 2013

Yorumlar:

0
 Haziran 17, 2013
 0
sosyal-medyanin-kurallari
Kategori: Sosyal Medya

Sosyal medya, rasyonel bilgi kaynakları arasında en yenisi ve en geniş olanı. Bir internet alanı olarak doğdu ve çok daha fazlasını işgal eder hale geldi. Artık siyasetten modaya, ticaretten reklama kadar onlarca farklı koldan işlevsellik ihtiva ediyor. Canlı ve dinamik bilgi akışı ile yaratıcı fikirleri buluşturuyor ve eskimiş olanın hemen yok olmasını sağlıyor. Ancak sosyal medyanın kaldıramadığı bir şey varsa o da ürkekliktir.

Tüm araştırmalar ve veri incelemeleri gösteriyor ki, sosyal medya paylaşımlarının zeki, cesur, yaratıcı ve etkileyici olanları daha büyük paylaşım almaktadır. Bu nedenle sosyal medyada varlık göstermek isteyen şirketlerin de oyunu kuralına göre oynamaları ve ritmi yakalamaları icap ediyor. Çünkü sosyal medya, kendinden olmayanı arasına kabul etmiyor ve dolayısıyla bir verim yakalamak da pek olası olmuyor. Sosyal medyaların gücü adına; cesaretle bu mecraya girecekler için sosyal medyanın bazı gizli, söylenmeyen, ama tüm ciddi takipçilerlce bilinen altın kurallarını derledik.

  1. Zeki olmaya çalışma; zeki ol!

Sosyal medya dünyanın binbir halinin ve her türlü durumunun izdüşümünün yansıdığı, en güncel ve yaratıcı mecradır. Yapmacık olmayın; gerçekçi, yaratıcı ve zeki olun. -Mış gibi yapmayın.

  1. Sosyal Medya hesaplarını güncelle, ya da sil gitsin!

Sosyal medya takipçileri ayda yılda bir kere güncellenen hantal sayfaları sevmezler. Onun yerine hiç olmayın daha iyi, silin gitsin… İnanın daha karlı çıkarsınız.

  1. Herkes potansiyel bir takipçi ve ilham kaynağıdır.

Sosyal medyada kimseyi küçümsemeyin ve işinizi herkesi hesaba katarak ilerletin. Çünkü paylaşımınızla karşılan herkes sizin takipçiniz ve yayıcınız olabilir. Siz de en olmadık gönderilerden ilham alabilirsiniz.

  1. Denediğin herşey işe yaramayacak, buna alış!

Sosyal medya organik olarak gelişen, kendi kurallarını kendi yaratan ve tekrara düşmeyen bir mecradır. Buna alış! Denediğin her hamle her zaman işe yaramayacak. Pratik ol ve ritmi yakala.

  1. Markanın sahibi sen değilsin; hayranların!

Kitlelerin markalara, yıldızlara, sanatçılara ve sosyal medya ikonu haline gelen her türlü varlığa tahmin edemeyeceğiniz bağlarla bağlıdır. Yarattığın markanın sahibi artık sen değilsin; takipçileri. Onları takip et ve onlara ayak uydur. Yoksa markanı hem sosyal medyada, hem de reel olarak kaybedersin.

  1. Bireysel düşünme; toplulukları harekete geçirecek konseptlere odaklan!

Sosyal medya her ne kadar bireylerden oluşsa da, yayılma hızı da göz önüne alındığında; anında grupları ve insan yığınlarını harekete geçirebilen bir mecradır. Bireysele inmek yerine, topluluklara hitap eden konseptler yarat!

  1. Masaüstü fethedilmiş topraklardır, mobil ise savaşalanı. Gardını al!

Masaüstü bilgisayarlar artık antika olma yolunda ilerliyorlar. Laptoplarsa şimdiden gelenekselleştiler bile. Ama mobil internet çağı yeni başlıyor. Herşey çok yeni ve belirsiz. Daha çok alan kazanabilirsin, oyunu kuralına göre oyna; cesur ve yenilikçi ol.

  1. Sosyal Medya market değildir, stratejini buna göre kurma!

İnsanlar sosyalleştikleri alanda alışveriş yapmazlar. Sosyal Medya, marketini ve ürününü “sosyalleştirmek” ve populerleştirmek için kullanacağın alandır; satmak için değil.

  1. Bir kriz planın olsun!

Sosyal medya sürekli biriktirerek bir yerlere gelebileceğin bir mecra değildir. Anlık davranış biçimlerinden beslenir ve en ufak hata ile başladığın yere dönebilirsin. Olası krizler için muhakkak bir kriz planın olsun. Yoksa sosyal medyada yok olursun.

  1. Sosyal Medya bir işlem değil, canlı bir organizmadır!

Sosyal medyayı bir işlem, bir oluşum ve kontrol edilebilen bir alan olarak görmek, sosyal medyayla ilgili yapılan en büyük hatadır. Çünkü sosyal medya bir işlem değildir, canlı ve organik bir organizmadır. Sanal sosyal medya ile reel organik ilişkiler geliştirin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>