7 Ekim 2013

Yorumlar:

0
 Ekim 7, 2013
 0
journalism-and-social-media
Kategori: Sosyal Medya

Yüzlerce yıllık geleneksel medya ile sosyal medyanın karşılaştırılması ve değerlendirilmesi dünyanın en ünlü sosyologlarından, en değerli medya analistlerine kadar pek çok kişinin ana başlıklarından biri olarak algılanıyor. Bunun birincil nedenlerinden biri de kuşkusuz bu her iki mecranın da birbirlerinin hem rakibi, hem de destekçisi olmalarıdır.

Modern dünyada klasik medyayı; yani gazeteleri, televizyon kanallarını, internet üzerinden yayın yapan haber portallarını, dergi ve magazinleri sosyal medyadan ayrı düşünmek neredeyse imkansız gibi. Öte yandan sosyal medyanın kendisi de doğrudan geleneksel medya ile organik ilişkilere sahip. Eğer internet mecrasında geleneksel medya, gazeteciler ve gazeteler, televizyonlar ve televizyon programcıları olmasaydı, sosyal medya da sadece şarkıların paylaşılabildiği çok yavan ve sıkıcı bir hal alabillirdi. Oysa günümüzde sosyal medya haberlerden dizilere kadar pek çok medya alanının paylaşıldığı, değerlendirildiği ve üzerine kafa yorulduğu özel bir mecradır. Ancak analistler biri birine muhtaç bu iki mecranın gelecekte bir arada varlık gösterebileceğine inanmıyor. Pek çok ciddi ve takip edilen analist, ya gazetecilerin ve geleneksel medyanın ortadan kalkacağını, ya da sosyal medyanın en azından “gazetecilik” ve medyacılık özelliğini yitireceğini öngörüyor.

Medya ve Sosyal Medya

Aslında sosyal medyanın gazetecilik misyonunu üstenmeye başlamasından pek çok çevrenin rahatsız olduğunu belirterek söze başlamak gerek. Başta otoriter devletler ve istihbarat teşkilatları olmak üzere, pekçok kudretli mecra sosyal medyanın geleceğin etkin medyası olmasından endişe duyuyor.

Sosyal medyanın geleneksel medyayı yenmesi ve ipleri ele geçirmesi, öncelikle büyük bir bilgi kirliliği ve karmaşa yaratacaktır. Sosyal medyanın gelişimi, paylaşımların ve içeriğin giderek daha kişisel ve daha minimal bir hal almasına neden oluyor. Bu da ortaya çıkacak pek çok özel ve kişisel haber ve bilgi, öte yandan milyonlarca farklı bakış açısı demek. Bir anlamda buna çok sesliliğin uyumu da denebilir, ya da kakofoni de.

Sosyal medyanın doğrudan habercilikte ve medyada yer alacak olmasının tehdit ettiği bazı meslek grupları da var. bunların başında gazeteciler, televizyon programcıları, komedyenler, hatta oyuncular ve yönetmenler gibi çeşitli sektörler geliyor.

İlk etapta bu ayıklanma işe yarayabilecek ve bir anlamda geleneksel medyanın temizlenmesine neden olabilecekken, uzun vadede gençler arasında da işsizlik problemlerinin artmasına neden olacak. Çünkü yok olan bir sektör, o alanda çalışabilecek binlerce kişinin de işsiz kalması anlamına geliyor.

Geleneksel vs. Modern?

Yeni medya düzeni analistleri ve yeni medyanın tarafında yer alan yorumcular, elli yıl içerisinde geleneksel medyanın tamamen tarihe karışacağı görüşünde. Sosyal medya ve medya savaşının, sosyal medyanın galibiyeti ile sonuçlanacağını düşünenler, aksini düşünenlerden çok daha fazla. Bu durumda da geleneksel medya sektörünün yepyeni yapılanmalar için şimdiden adım attığı ve yatırım yaptığı iddia ediliyor.

Katılımcı muhabirlik bunlardan biri. Sosyal medya üzerinden muhabirlik yapmak isteyen gençler, dünya devi medya kuruluşlarına konferanslara ve panellere davet ediliyorlar. Öte yandan pekçok ileri görüşlü medya kuruluşu sosyal medya analistleri çalıştırmaya ve gelişmeleri takip etmeye başladı bile. Bu analistler sosyal medyayı takip ediyor ve şirket adına en doğru şekilde yorumluyor.

Sosyal medyanın geleneksel medyaya devşirilme harekatı bunlarla sınırlı değil. Geleneksel medya sosyal medyacıları kendi açtığı bloglara çekme yolunu da deniyor.

Dünyanın en çok okunan gazetelerinin ve bazı televizyon kanallarının özel blog uygulamaları dikkatleri çekiyor. Alanında söz sahibi ve sosyal medya yetenekleri ile dikkatleri çekenler, büyük medya devlerinin çatısı altında toplanıyor ve sosyal medya geleneksel medyaya devşiriliyor. Ayrıca televizyon kanallarının akıllı yapımcıları çoktan Youtube gibi sosyal medya mecralarını kendilerine mekan edindi ve buralarda yayın yapan ve kendini tanıtan yeni komedyenleri, yeni şarkıcıları araştırmanın derdine düştüler. Önümüzdeki yıllar kaç tane Justin Bieber çıkaracak göreceğiz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>