9 Eylül 2013

Yorumlar:

0
 Eylül 9, 2013
 0
Kategori: Sosyal Medya

Günümüzün en büyük fenomeni olması, sosyal medyayı gelecek çağın da yıldızı yapmak zorunda değil. Ancak buna rağmen sosyal medya, daha uzun yıllar boyunca sanal mecranın en büyük yıldızı olacak gibi duruyor.

Sosyal medyanın geleceği ile ilgili pekçok farklı ve aydınlatıcı araştırma söz konusu. Bu araştırmaların bazıları sosyal medyada yıllar içince yaşanabilecek yeniliklere değinirken, bir kısmı da kullanıcıların farklı beklentileri doğrultusunda yıllar içinde yaşanabileceklere değiniyor. Neticede bu değerlendirmelerin tamamı bizlere sosyal medyanın geleceği konusunda etkin bir fotoğraf sunmayı başarıyor.

Organik ve bağımsız olarak ilerleyen bir mecra olan sosyal medyanın geleceğine dair yapılan analizler ve de yorumların bazıları bilimkurgu edebiyatından çıkmış gibi, uçuk ve yaratıcı. Bazıları ise bazı tıkanmalar ve gerilemeler öngörüyor. Meselenin en can alıcı noktası ise, tüm bu tahmin ve analizlerin tamamının da yanlış çıkması, göz önünde bulundurulması gereken bir olasılık. Çünkü söz konusu olan sosyal medya olunca, olasılıklar belirsiz ve hesaplanamayacak kadar çoktur.

2000′li yıllar başından beri sosyal medyanın doğuşunun ve yükselişinin yaşandığı yıllar oldu. Önce sosyal medyanın doğması için gerekli koşulların oluşmasını bekledik ve 2000′lerin sonlarında da doğuşuna tanıklık ettik. 2010′un başından beri ise sosyal medya, hayatın her alanına dahil olabilen dev bir fenomene döndü. Zararsız bir eğlence alanı olarak ticari amaçlarla hayata gelen sosyal medya, Dr. Frankenstein tarafından yaratılan bir canavar mıydı? Çünkü bazılarına göre kontrolden çıktı ve politikanın içine kadar girdi. Sosyal hareketlerin başlamasına ve “x kuşağı”nın tüm dünyada ayağa kalkmasına neden oldu. Zaten sosyal medyanın geleceğini belirsiz kılan en büyük nedenlerden biri de budur.

Sosyal Medya ve Politika

Politikanın sosyal medyada varlık göstermesi, politikacıların genç seçmene şirin görünmek adına bir biri ardına sosyal medya hesapları açmaları ile başladı. Böylece siyasi tartışmalar da sosyal medyaya taşınmış oldu ve dolayısıyla bu mecrayı çok daha yetkin kullanan gençler de bu tartışmalara dahil oldular.

Sosyal medya henüz “Vahşi Batı” yıllarını yaşıyor. Başka bir deyişle ne kuralları tam olarak belirlenmiş durumda, ne de sınırlarının nereye uzanabileceği tam olarak kestirilebiliyor. Bu da sosyal medyayı siyasi anlamda “tehlikeli” de kılıyor.

Batı ülkeleri politik anlamda sosyal medyadan korkmuyormuş gibi görünseler de, sosyal medyanın Doğu ülkelerinde son birkaç yılda nerelere neden olabileceğine tanık oldular. Bu nedenle de bazı önlemler ve ayarlamalara gidildiği konuşuluyor. Gelecek analistleri ve sosyal medya uzmanlarının bazıları, gelecek yıllarda sosyal medyanın doğrudan devletler tarafından kontrol edilen devasa bir alana dönüşeceğini iddia ediyor. Ancak bazı optimist alanistler, sosyal medyanın asla kontrol altına alınamayacağı görüşünde.

Sosyal Medya ve İnsan Kaynakları

Sosyal medyanın insan kaynakları yetkilileri ile iş arayanları bir araya getiren bir mecra olduğu da son yıllarda anlaşıldı ve bu özelliği ile sosyal medya, milyonları kendine çekmeyi başardı. Günümüzde sosyal medya iş arayanlar için bir altın madeni görevi üstleniyor ve bazı özel durumlarda, iş ilanları dolaşıma girdikten saniyeler sonra sahibine ulaşabiliyor.

Sosyal medyadan ve internetten önce, tüm iş ilanları gazeteler aracılığı ile iş arayanlara ulaşıyordu. Bazı durumlarda söz konusu işler kulaktan kulağa iletiliyor, bazen de sadece tanıdıklar tarafından değerlendiriliyordu. Ancak günümüzde, özellikle de dijital alanda faaliyet gösteren mesleklerde sosyal medya büyük bir yer işgal ediyor. Bireylerin sosyal medya hesapları birer cv görevini görebiliyor, hatta hiç hesapta yokken bile iş teklifi almalarına neden olabiliyor. Gelecekte insan kaynakları meselelerinin sosyal medya ile çok daha organik ilişkiler geliştireceği öngörülüyor. Önümüzdeki on yıl içinde iş arama ile ilgili sosyal medya birimlerinin de çok daha artacağı aktarılıyor. Yüksek kaliteli ve kariyer vaad eden meslekler yapmak isteyen ve iyi bir şirkette iyi bir iş kapmak isteyenlerin sosyal medyada faal olmaları yeterli olmayacak gibi. Sosyal medyada gözde, fark edilen ve de çok sayıda takipçisi olanlar, önümüzdeki yıllarda çok daha şanslı olacaklar.

Not: Sosyal medyanın geleceğine dair zihin açan makaleleri bu blogdan takip edebilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>