Sosyal Medyada “Kusursuz Gönderi” Mümkün Mü?

19 Ağustos 2013

Yorumlar:

0
 Ağustos 19, 2013
 0
perfect-sosyal-meyda
Kategori: E-ticaret, Sosyal Medya

İnsanoğlu varolduğu günden beri herhangi bir konuda ya da alanda mükemmel olmak için çaba gösteriyor. Dolayısıyla bu soru çoğu kişiye anlamsız gelemeyecektir. Bizler gibi düşünen pekçok sosyal paylaşım mecrası ve blogu var olacak ki, sosyal medyada kusursuz gönderi üzerine çok çeşitli öneriler kaleme alınmış.

Son beş – altı yıldır sosyal hayatı, hayatın kendisinden daha fazla düzenleyen sosyal medya sayesinde sosyal hayatlar ve de hatta ticaret bile çok değişti. Artık internet üzerinden yapılan ticaret, reel ticaretle başa çıkabilecek düzeye gelmiş bulunuyor. Ancak hem bu e-ticaret seviyelerini sürekli kılmak, hem de sosyal medya mecralarındaki varlığı artırmak adına doğru ve “kusursuz” gönderilerle sosyal medyayı sallamanız gerekiyor. Bu ne yazık ki son derece zor bir misyon. Çünkü her sosyal medya mecrasının kendine has kuralları ve her sosyal medya mecrası ayrı bir Vahşi Batı… Ama yine de e-ticaret alanınızı genişletmek adına doğru adımları atmak ve sosyal medyada gerçek bir fırtına gibi esmek istiyorsanız, bazı temel prensipleri yerine getirerek “kusursuz gönderi”ye ulaşabilirisiniz.

perfectHer zaman pozitif olun…

Yapılan araştırmalar, en karamsar insanların bile sosyal medyada pozitif yüklemeler sunan gönderilere daha sıcak baktığını ortaya koymuş. Pozitif, enerjisi yüksek ve de günü iyi geçirmeye yardımcı gönderiler her zaman daha çok dikkate alınırlar. Üstelik sanılanın aksine böylesi gönderiler çok daha zordur. Dolayısıyla pozitif olun ve kusursuzluğa doğru ilk adımı atın.

Bilgi sağlayın…

Gönderileriniz neşeli, eğlenceli ,yüz güldüren gönderiler olabilir ve böylece ilk kuralı gerçekleştirmiş olabilirisiniz. Ancak sadece gülüp geçilen gönderilerle anılan bir e-ticaret şirketi olmak istemezsiniz. O yüzde gönderilerinizin en azından çoğunun muhakkak bilgi içermesine dikkat edin. Bilgi sadece sizinle, sitenizle ya da bulunduğunuz mecralarla ilgili olmak zorunda değil. Ancak özellikle şehirli ve bilgisayar kullanan insanın bedava bilgiye aç olduğu bir çağdayız. Dolayısıyla yaratıcı olun ve gönderilerinize bilgi ekleyin.

Link ekleyin…

İnternet demek tıklamak demektir. Dolayısıyla insanlar mouse’larını gezdirip bir şeylerin üzerine tıklamak için can atarlar. Üstelik yapılan araştırmalara göre bilgi içeren gönderiler bir linkle desteklenirse, daha insandırıcı ve güvenilir görünmektedir. Bu da dolaylı yoldan şirketinize ya da sitenize duyulan güvenin artmasını sağlayacaktır. Linkler dolaşım ve geri dönüşüm demektir. Link post etmekten korkmayın.

perfectGörseller…

Artık neredeyse her sosyal medya mecrasında görsel yayınlanabiliyor. Üstelik insanların br kısmı sayfalarca okumak yerine sadece bir görsele bakmayı tercih ediyor olabilirler. İmajlar ve görseller çağında yaşadığımız için, görsel özellikle internet mecralarında kusursuz bir gönderi için büyük bir katkı yapmaktadır. Eğlenceli, komik, bilgi içeren ve hatta bir linke sahip bir gönderi oluştrudunuz; bu gönderiyi uygun bir görselle desteklerseniz kusursuza yakın bir gönderiye sahip olacaksınız. Bu profesyonel imajınızı destekleyecek ve takipçileriniz arasında olumlu geri dönüşler almanızı sağlayacak.

Mobile uygun olun…

Takoz bilgisayarlarla internete bağlanmaya çalıştığımız günler hatırlıyor musunuz? O maceralı yılların üzerinden henüz 15 yıl bile geçmedi. Ama şimdiki cep telefonlarının işletim sistemleri ev hafızaları 90′ların sonlarında kullandığınız bilgisayarlardan çok daha büyük. 2005 yılında bir cep telefonu devi, çok yakında cep telefonlarından film de izlenebileceğini iddia ettiğinde kaçınız inanmıştınız? Ancak şimdi herkes telefonları ile yaşıyor. Dolayısıyla sosyal medyaya bağlanma oranlarında da cep telefonları son derece önemli bir dilime sahipler. Yani siz de gönderilerinizi mobile uyumlu olarak hazırlayın. Bulunduğunuz sosyal medya mecrasına bağlanabilecek en düşük cep telefonu modelinden, n yüksek modele kadar tatmin edici bir yelpaze sunmanız gerekiyor. Kuralları biz değil; sosyal medyanın kendisi koyuyor…

perfectDili deforme etmeyin…

özellikle twitter 140 karakter sınırlaması ile zorlayıcı bir sosyal medya mecrası. Ayrıca öte yandan, diğer mecralarda da gazete makalesi uzunluğunda gönderileri kimsenin okumadığını da hepimiz biliyoruz. Ancak kısa olma kuralına uymak ya da genç ve dinamik görünmek adına dilbilgisi kurallarını feda etmeyin. Bu özellikle profesyonel siteler için çok büyük bir antipati yaratıyor. Dilbilgisi kurallarını bilmeyenler için dinamik olmaya çalışmanız ya da doğru yazıyor olmanız fark etmeyecektir. Ancak bu kurallara önem verenler için, yapılan hatalar ciddi itibar kaybı demektir. Başka bir deyişle, sosyal medyada “ergen dili” kullanmayı ergenlere bırakın. Siz profesyonel bir e-ticaret sitesi ya da büyük bir şirketsiniz unutmayın. Mevkiinize uygun dinamik, ama doğru dili tercih edin. Karlı çıkacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>