23 Eylül 2013

Yorumlar:

0
 Eylül 23, 2013
 0
twitter-privacy
Kategori: Genel, Sosyal Medya

Medya ve mahremiyet olgusu özellikle paparazzi gazeteciliği başladığından beri tartışılagelmiştir. Çağımızın en aktif medyası olan sosyal medya hayata geçtiğinden beri ise, sosyal medya ve mahremiyet ilişkisi sorgulanır oldu.

Mahremiyet, bilindiği gibi bireylerin özel ve başkaları ile paylaşmak istemeyecekleri herşeyi kapsıyor. Ancak teknoloji çağında bazı şeyleri saklamak hiç de kolay olmayabiliyor. Yüksek çözünürlüklü kameralar, geniş pikselli fotoğraf makineleri ve insanlarda son yıllarda oluşan paylaşma hevesi, çoğu zaman mahremiyet sınırlarını zorlayabiliyor.

Size sorulmadan eklendiğiniz bir fotoğraf, sizin haberiniz olmadan tag’lendiğiniz çeşitli paylaşımlar mahremiyetinizi bir anda delip geçebilir. Bazı durumlarda mahremiyet çok yakınlarınız tarafından da ihlal edilebilir. Ya da belki de çok uzağınızdaki, hiç tanımadığınız kişiler tarafından.

Özellikle ünlü ve tanınan kişiler, bu durumdan en çok muzdarip olanlar. Ünlüler hakkında Twitter gibi sosyal mecralarda yayılan bir fotoğraf ya da haber, saniyeler içinde binlerce kişi tarafından paylaşılıp daha geniş kitlelere yayılabilir. Gönüllü yayıcılar sayesinde gerçek olduğu bile kanıtlanamayan pekçok haber, mahremiyet sınırlarını ihlal ettiği gibi, aynı zamanda da kısa sürede söz konusu kişiyi incitecek boyutlarda bir yayılma hızı gösterebilir. Bu yayılma gerçekleşirken, gönüllü yayıcıların büyük bir kısmı mahremiyet ve temel etik ilkelerini düşünmeyecektir bile. Bu da günümüzün en önemli ahlak sorunlarından birini oluşturuyor.

Sosyal Medyanın Etik Ayarları

Modern dünyada sosyal medyanın gözü her yerdedir. Her yerden sizi görebilir ve duyabilir. Çağımızı bu kadar hızlı ve de dinamik kılan da budur zaten. Ancak bu özellik zaman zaman baş belası da olabiliyor. Çünkü mahremiyet sınırlarını giderek daha da çok inceltiyor.

Eski çağlarda mahremiyet insanlar için günümüzde olduğundan daha önemliydi. Ancak buna rağmen çağın sosyal medyası olan dedikodu kazanları sayesinde yine de ihlal ediliyordu. Günümüzdeki durum ise elbette çok daha farklı. Sosyal medya resmi şirketlerin, e-ticaret sitelerinin, oluşumların ve kuruluşların da varlık gösterdiği bir mecra. Reklam ve tanıtım adına kullanılan sosyal medyada zaman zaman mahremiyet sınırlarını ihlal edebilecek paylaşımlar yapan siteler de olabiliyor. Bu aslında sanıldığının aksine, bu paylaşımları yapanlara artı olarak geri dönmüyor. Sosyal medya kullanıcıları, takip ettikleri ve edecekleri konusunda çok özenli davranıyorlar.

Sosyal medyada mahremiyet kavramı, akşam yemeğinde yenilenleri paylaşmaktan ya da gece gidilen barı tag’lemekten çok daha fazlası. Günümüzde reel etik kuralların sınırları son derece flu ve saydam bir hale getirildi. Bunun bir yan etkisi olarak ve de elbette teknolojik imkanların genişliği sayesinde bireyler diğerlerinin haklarını göz etmeksizin ve de düşünmeden hareket edebiliyorlar. Bir zamanlar yaşanan cadı avlarına benzer bir daralmaya neden olabiliyorlar. Bugün insanlar Twitter’da yazdıkları yüzünden yargılanıp ceza alabiliyorsa, e-mail’ler delil olarak kabul ediliyor, Facebook paylaşımları memurların soruşturma geçirmesine neden olabiliyorsa; paylaşımlarda bulunurken, ya da biri hakkında bir şeyler yazar ve paylaşırken biraz daha özenli davranmakta yarar olduğu ortada. Ancak bu nedenle bireyler kendilerini koruma altına almak adına sosyal medya mecralarının kendi önlemlerine de başvurabiliyorlar.

New York eyalet üniversitelerinde yapılan araştırmalara göre Facebook gizlilik ayarlarına oluşan talepte ciddi bir artış tespit edilmiş. Öte yandan Google da sahip olduğu sitelerdeki mahremiyet ayarlarını değiştirdi ve artırdı. Bu da kısa süre içinde güncel sosyal medya anlayışının değişeceği anlamına geliyor. Ancak bunun geerçek anlamda bir mahremiyet saygısı oluşturup oluşturmayacağı ise asıl soru olmayı sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>