Sosyal Medya PazarlamasıDünyanın en ileri görüşlü yayınlarından, saygın haber dergisi The Time, 2006 yılının Aralık ayı sayısında her yıl olduğu gibi yılın insanını seçmiş ve kapağına taşımıştı: “You!” (Sensin). Alt başlıkta ise, “bilgi çağını sen kontrol ediyorsun, senin dünyana hoşgeldin” yazıyordu. Yılın insanı sensin diyordu yani The Time. O güne kadar büyük devlet adamlarını, politikacıları, ilham veren sanatçıları ve aykırı kişilikleri kapağına taşıyıp yılın insanı seçen Time, bu sefer herkesi yılın insanı ilan etmişti.

Youtube’da görüntülerini paylaşan ve gündemi değiştirebilen, yönetmen, şarkıcı, haberci ve komedyen olabilenleri kastediyordu. Çünkü youtube’un bir anda nasıl bir kanala dönüşebildiği gözlemlenmişti. Bu sosyal medya mecrasında öyle şeyler olmuştu ki, gündemi değiştirmiş ve saygın insanları bile etkilemişti. 2006′da Twitter kurulmuştu. Henüz şimdiki kadar milyonları etkileme gücü yoktu, ama gelecek vaad ediyordu ve devasa bir mıknatıs gibi başta genç nesil olmak üzere herkesi kendine çekiyordu. Time dergisi gibi ileri görüşlü olanlar, twitter denen bu yeni internet sitesinin çok yakında gündem belirleyici olacağını biliyordu. Ne tesadüftür ki, Facebook da yine 2006 yılında yayın hayatına başlamış ve kısa sürede önce Harvard öğrencileri arasında, sonra da dünyadaki milyonlarca genç arasında yayılmıştır.

Herkesin olduğu yerde bulunmak 1. şart!

MEDYAM SM Ekibi, medyam

Sosyal medya, internet ve bilişim teknolojilerinin hızlı gelişmesi sayesinde, sadece yedi yılda dünyanın çehresini değiştirdi. Eskiden böylesi değişimler, onlarca yıl alırdı. Şimdi ise, dünyanın sanal yüzü çok daha hızlı dönüyor. Önceleri sadece bireyler için kurulan sosyal medya ağları, artık şirketlerin ve her türlü internet sitesinin bulunduğu çok daha büyük bir ağ ve mecra halini aldı. Sosyal medyada bulunmamak itibar kaybına ve internet ortamında trafik kaybına neden olabiliyor.

Talep Formu

2 + 3 = ?

Medyam, internet sitelerinin Facebook, Twitter, Google+, YouTube, Pinterest gibi farklı sosyal medya ağlarında bulunmasını; buralardan trafik kazanmasını ve de sosyal medya üzerinden kendini ifade edebilmesini sağlar. Sosyal medya pazarlaması ince ve dikkat isteyen bir mecradır. Çünkü bu mecrada kendini ifade etmeye alışmış ve kolayca etkilenmeyen kitlelerin ilgisini çekmek ve link paylaşmasını sağlamak, her zaman yeniliklere açık olmayı ve yaratıcı fikirler geliştirmeyi gerektirir. Medyam, bu konuda güvenilirliği ile yıllardır dikkatleri çeken bir marka olarak, sosyal medyada başarı vaad ediyor.
Sosyal medya öyle bir mecradır ki, şirketlerin ve internet sitelerinin hayatlarında radikal değişiklikler oluşmasına neden olabilir. Bir gün önce üç bin kişinin tanıdığı bir şirket, özel ve iddialı paylaşımlar sayesinde, bir gün sonra yüz binlere ulaşabilir. Bu bağlamda asla küçümsenemeyecek bir yapılanma olduğu, artık tüm uzmanlarca kabul ediliyor.

Her sosyal medya mecrası, öz yapısı gereği farklılık gösteriyor. Örnek vermek gerekirse, Twitter kısa mesajlar paylaşacak ve bu mesajların çabucak birbirini tanıyan tanımayan herkes arasında yayılabilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Facebook ise, daha uzun süreli bir profil oluşturma mecrasıdır. Bir başka deyişle, herkesin ilgi alanları ve haberlerinden oluşan, kendi dergisini çıkardığı bir mecradır. Bilgi yayılma hızı twitter kadar olmasa da, facebook özellikle Türkiye’de en etkin sosyal medya ağlarından biri.

Youtube ve pinterest gibi siteler ise görsellikle ilgili her tür materyalin paylaşıldığı sosyal medya siteleri. Youtube sayesinde kısa sürede büyük üne kavuşarak albüm yapan şarkıcılar, ya da çektiği kısa film Hollywood yapımcıları tarafından beğenildiği için bir anda Hollywood’a transfer olan amatör yönetmenler gördük. Ve geçen bu yedi yıl içinde insanlar sosyal medyanın gücünü azımsamamayı öğrendiler.

Medyam olarak bizler, farklı sistemlerle yürüyen bu farklı sosyal medya ağlarında geliştirdiğimiz yaratıcı fikirlerle, internet sitenizin trafiğinin artmasını ve daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlıyoruz. Ayrıca yeni sosyal medya ağlarını takip ediyor, takipçisi olduğumuz internet siteleri ile ilişkilendiriyor ve en yeni ağlardan trafik alınmasını sağlıyoruz. Bloglar oluşturabiliyor ve sosyal medya aktivitelerini buradan da destekleyebiliyoruz.

İnternet aktivitelerinin tümünü kontrol eden ve aramalarda tüm siteleri en doğru şekilde sırayan arama motorları için sosyal medya büyük bir referanstır. Yeri geldiğinde sosyal medyanın kendisi bir arama motoru olarak görev yapmakta ve bu mecralarda arama yapanlara taze bilgi ve kaynak sunmaktadır. 21. yüzyılın ilk on yılını geride bıraktığımız ve ikinki on yılı yarılamaya yaklaştığımız şu dönemde, sosyal medyayı SEO hizmetleri için kullanmayan ve sosyal medyada bulunmayan pekçok şirketin, 2020′leri göremeyeceği öngörülüyor. Biz bu deneyimi Medyam’la yaşamanızı öneriyoruz.