Sosyal Medya Hesaplarında Saklanmaya Son!

4 Kasım 2013

Yorumlar:

0
 Kasım 4, 2013
 0
Kategori: E-ticaret, Sosyal Medya

2000′lerin başında ilk halleri ile sosyal medya hayatımıza girmeye başladığında, bizlere sunduğu muhteşem bir fikir ve yenilik vardı. İlk chat programlarında arkadaş arayanlar, sosyal medya sitelerinin ilk formu olarak kabul edilebilecek temalı forum sitelerinde arz-ı endam edenler, internet üzerinden iletişim kuranlar; istedikleri kişi olabiliyordu. Zaten sanal dünyayı bu kadar etkileyici kılan da buydu. Bu çağımızın genç kuşakları için ilk büyük devrimdi!

İnternetin yaygınlaşması 90′lı yılların ortalarında oldu. Ancak Türkiye gibi ülkelerde özellikle 90′ların sonlarında ve 2000′lerin başlarında az sayıda insana ulaşabiliyordu internet. 2000′li yıllarda internetin sanal kişilikler yaratması özelliği ile ilgili pek çok sosyolojik araştırma yapılmış ve insanların sanal dünyada kusursuz birer karakter yaratmadaki özlemlerinin altında yatanlar sorgulanmıştı.

The Economist’e göre, bu dönem artık geride kalıyor. Çünkü özellikle suçla mücadele alanında çalışan pek çok akademisyen, sosyal medya profilleri üzerinden bireylerin gerçek kişiliğinin ipuçlarını aramanın peşinde.

Öte yandan bilim adamlarının kişilik analizi adına yaptıkları bu çalışma başka sırların da açığa çıkmasına neden oldu. The Economist’in haberine göre sosyal medyada e-ticaretle ilgilendiğini belirten insanlar arasında sadece yüzde 3′ü bu alana para harcıyormuş. Spam maillerimi muhakkak kontrol ederim diyenlerin de sadece yüzde 3′ü e-ticarete para harcıyor.

Ancak bu alanda yapılan başka bir araştırma, başka bir gerçeği daha gün yüzüne çıkarmış. Yapılan araştırmalara göre, onlarca e-ticaret devi, sosyal medya sitelerinin son dönem gizlilik anlaşmalarının esnekliği sayesinde sosyal medya kullanıcıları hakkında pek çok özel ve kişisel bilgiye erişebiliyor. Böylece internet marketing üzerine çalışanlar, potansiyel müşteriler hakkında terabaytlarca bilgi depolayabiliyor, ona göre analiz ve çalışmalar yaparak stratejilerini bu minvalde yapabiliyorlar.

Sosyal Medya ve Gizlilik

Sosyal medya ve gizlilik meselesi 2010′ların başından beri bizleri daha çok meşgul ediyor. Kiminle konuştuğunu bilmeden chat odalarında saatler geçirme dönemi biteli çok oluyor. Artık sıradan bir kullanıcı, bilgisayar tekniklerine az çok meraklı ise, çeşitli uygulamalar ve eklentilerle sitesini ya da blog’unu ziyaret edenlerin ip adreslerini tespit edebiliyor. Sayıları giderek artan hacker’lar, bireylerin sosyal medya hesaplarına girebiliyor, onlar adına işlemler yapabiliyorlar.

Neticede sosyal medya dünyası organikleştikçe problemler ve çözümleri de giderek çok daha heterojen bir hal alıyor. Üstelik bazı uzmanlara göre özellikle e-marketing için geçrekli olan kişilik analizi için, ne doğrudan ip adreslerine, ne de gerçek kimliklere ihtiyaç var.

artık e-marketing devleri sosyal medya profillerini saatler ve günler boyunca inceleyerek, sosyal medya hesaplarının arkasında, evlerinde bilgisayar başında kimlerin oturduğunu tespit edebiliyor. Bu tespitin temelinde izlenen profillerin paylaşım profilini çıkarmak var. uzmanlar kişilerin paylaşımlarına bakarak, bireylerin yaşını, cinsiyetini, sosyal görüşünü, hayat felsefesini ve daha pekçok ayrıntıyı yakalayabiliyor.

Amerika’nın gizli labaratuvarlarında çalışan ajanları, sosyal paylaşımlarına bakarak bir kişinin suça eğilimi olup olmadığını, cinsel anlamda sorunları olup olmadığını, seksüel eğilimlerinin toplum normlarında “normal” sayılıp sayılmadığını ve eğer cevap hayır ise, bu farklı eğilimlerin bir dışlanmaya ve neticesinde de suça yöneltip yöneltemeyeceğini tespit edebiliyorlar.

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, bir anda sosyal anlamda özgürlüklerimiz artıyor ve sanal alemde kendi yarattığımız dünyanın kralı olabiliyoruz. Ancak aradan sadece on yıl geçmişken sanal alemde yaptığımız herşey hakkımızda delil olarak kullanılabiliyor. Büyük şirketler, işe almalarda en az okul geçmişi kadar sosyal medya geçmişine de önem veriyor. Hatta bazı örneklerde sosyal medya hesabı olmayanlar “asosyal” kabul edildikleri için işe kabul edilmiyorlar. Sosyal medya hesabı olanlar ise günün her anında izleniyor ve ufacık bir paylaşımdan hayatlarının kalanını temelden sarsacak çıkarımların yapılmasına neden olabiliyorlar.

Pek çok sosyal medya ve internet analisti, sosyal medya mecralarının 2050′leri bulmadan tamamen transparan bir hal alacağından, tüm paylaşımların ve eğilimlerin bir anda gün yüzüne çıkacağından ve sosyal medyayı bitirecek olanın ne hükümetler, ne yasaklar, ne de kısıtlamalar olduğundan bahsetmişti. Uzmanlara göre sosyal medyayı bu şeffaflaşma bitirecek. Çünkü hayatlarının tamamını spotlar önünde geçiren ve attıkları her adımda toplum tarafından yargılanan milyonlarca insan, sosyal medyada biraz daha özgür ve rahat olmak istiyor. Sadece gizli kalmak ve saklanmak istiyor. Ama görünüşe göre, 2015 itibarıyla bu pek mümkün olmayacak. Ve görünüşe göre 2020′lerin problemi, sosyal medyada nasıl saklanabilirim olacak. E-ticaret mecrası da bu konuda kendisi için gerekli çıkarımı yapacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>