Online İtibar Yönetimiİmajlar ve görüntüler çağında yaşıyoruz. Artık kimsenin uzun vakitler ayırarak birşeyleri incelemeye vakti yok. Üstelik yaşadığımız modern metropoller dünyasında çok çeşitli yerlerden gelen imajlar ve görseller bombardımanına tutuluruz. Dolayısıyla fark etmeden pekçok konu, olay, marka, şirket ve ürün hakkında fikirler geliştiririz. Bu fikirlerin gelişmesine neden olan mecralardan biri de internettir.

İnternette bir marka ya da şirkete, bir internet sitesine ait görsellerle ya da çeşitli imajlarla karşılaşmanın tahmin ettiğinizden çok daha fazla yolu var. Ve bu karşılaşmalar, internet sitenizin ve dolayısıyla sizin itibarınızı hiç tahmin edemeyeceğiniz boyutlarda etkiliyor.

Online itibar yönetimi, internet marketing ve internet çözümleri mecrasında Türkiye’de çok yeni bir alan. Çoğu internet sitesi sahibi tarafından bilinmiyor, çoğu kişi tarafındansa önemsenmiyor. Oysa koskoca markaların devrilmesine kadar varabilecek çok hassas ve önemli bir süreçtir online itibar yönetimi. Çünkü internet artık herkesin cebine kadar girmiş ve büyük ölçüde hayatları etkiler hale gelmiştir.

Siz bir markasınız!

Sosyal Medya Ekibi, medyam


Talep Formu

5 + 3 = ?

Bir zamanlar sunulan ve kitlelerin kabul etmesi umulan “reklamın iyisi kötüsü olmaz” etiketi çoktan yırtıldı. Artık özellikle genç nesiller temiz ve itibarlı markalar ve siteler ile muhattap olmak istiyorlar. İnternette yayılan itibar zedeleyici olaylarla bir anda yok olan starlar, albüm satışları düşen şarkıları ya da çıkan olumsuz haberlerle borsada düşüş yaşayan şirketler, bunun en basit örnekleri olarak gösterilebilir. Dolayısıyla internette itibarın yönetilmesi son derece hassas ve önemlidir. Online itibar yönetimi, öte yandan, reyting ve trafik olarak da katkı sağlamaktadır. Türkiye’de az sayıda bulunan online itibar yönetimi şirketlerinden biri de Medyam. Medyam uzman kadrosu ile online itibar yönetimi konusunda doğru bir strateji geliştirerek, internet sitenizin itibarının zedelenmesini önler ve var olan itibarın doğru yönetimini gerçekleştirir.

Bazıları için online itibar yönetimi, halkla ilişkilere benzer bir yöntem zannediliyor. Bazıları için ise, online itibar yönetimi sosyal medya yönetimi ile karıştırılıyor. Oysa online itibar yönetimi ne bunların biridir, ne de tamamı. Farklı yöntemler kullanılarak icra edilir. Çünkü internet, organik bir oluşum gibi davranış geliştirebilen ve günden güne değişebilen, bu nedenle de aslında tahmin edilemez bir mecradır. Bu nedenle internet sitenize dair her ayrıntının özenle takip edilmesi ve her gün cereyan etmekte olan bu değişime ayak uydurulması gerekir. Online ortamda itibar kaybı, reel ortama göre çok daha hızlı ve daha yıkıcı olabilir. Medyam, online itibar yönetimi ile internet sitenizin ve dolayısıyla internet ortamındaki isminizin itibarını koruyacak ve güncel şartlara ayak uydurmasını sağlayacaktır.

Online itibar yönetiminden yararlanmak için büyük bir şirket ya da internet sitesi olmak şart değil. Sadece temiz iş yapmak isteyen ve büyümek isteyen bir internet sitesi olmak yeterli. Böylece internetin karmaşık bilişim ağında kurulan organik ilişkilerden payınızı sağlıklı bir şekilde alabilir ve internet mecrasında bulunduğunuz süre boyunca adınızı kirletmeden yola devam edebilirsiniz.

İnternetteki itibar kaybı her zaman gözle görülür olmak zorunda değildir. Yani online itibar kaybı dedikoduya kurban gitmek anlamı taşımaz. Sitenize bir şekilde kendini dahil eden kötü niyetli çerezler ya da benzer internet zararlıları, arama motorları gözünde sitenizin itibarının düşmesine neden olabilir ve eğer online itibar yönetimi hizmeti almıyorsanız, siz bu düşüşün neye bağlı gerçekleştiğini anlayamayabilirsiniz. Medyam, her şekilde sisteminizi ve itibar yönetiminizi kontrol altında tutar ve arama motorlarının sitenizi doğru görmesine yardımcı olur.

Online itibar yönetimi domain adınızın temiz olup olmamasından sosyal network’lerde ne kadar bulunduğunuza, güvenliğe ne kadar önem verdiğinizden arama motorlarının gözünde tam olarak nasıl göründüğünüzü doğru analiz etmeye kadar karmaşık bir strateji gerektirir. Medyam, online itibar yönetiminin tüm elementlerini bir araya getirerek, internetin çok kollu organik damarlarında yayılan itibarınızı doğrulamak ve yükseltmek adına çalışır.