Instagram Takipçilerini E-Ticarette Müşteriye Çevirmek için Öneriler

2 Eylül 2013

Yorumlar:

0
 Eylül 2, 2013
 0
instagram
Kategori: E-ticaret, Sosyal Medya

Başlangıcından beri son derece trendy ve de tarz sahibi bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak karşımıza çıkan instagram, günümüzün en fenomen paylaşım platformlarından biri halini aldı. Bunda genç, dinamik ve eğlenceli bir platform olmasının büyük katkısı vardır. Kolay kullanılabilirliği ve de poloroid etkisi veren tarzı ile istagram, pekçok fotoğraf paylaşım sitesi arasından ve pekçok benzer uygulamalı sosyal medya platformlarından ayrılıyor. Bu bağlamda çok daha fazla üyesi olan instagram, zamanla e-ticaret siteleri için de önemli bir mecra haline geldi. Bu etkinin daha da artması bekleniyor.

Instagram’ın giderek artan popüleritesi, siteyi internet mecrasında ticari amaçlarla bulunanlar için de çekici kılıyor. Ancak bu bağlamda instagram zor bir site. Çünkü aslında link yönlendirme için doğru bir site değil. Ayrıca sadece fotoğraf ve de video paylaşılabiliyor. Başka bir deyişle instagram, e-ticaret için facebook ve twitter kadar etkili ve de katkı sağlayıcı bir sosyal medya mecrası değil. Ancak instagram çok klas bir sosyal medya mecrası olarak kabul edildiğinden, özellikle dinamik ürünler sunan şirketler ve e-ticaret siteleri için önemli bir mecra ve bu özelliği de her geçen gün artıyor. Bu bağlamda e-ticaret sitelerinin ve internette varlık gösteren şiretlerin ve de markaların instangam’dan müşteri devşirebilmeleri için, bir takım sratejiler geliştirmeleri gerekiyor. Çünkü günümüzde sosyal medyadan ayrı varlık gösteren bir e-ticaret düşlemek, neredeyse imkansız gibi.

instagram-logo takipçileriniz kendilerini aileden görmek isterler…

Fotoğraf paylaşımı hala sosyal medyanın en kişisel ve en mahrem paylaşımlarından. Sosyal medya kullanan insanların çoğu, özel hayatlarını tanımadıkları insanlarla paylaşmaktan yana değiller. Bu nedenle instagram gibi sadece fotoğraf paylaşımına dayalı sosyal medya mecralarında, arkadaşlık ve dostluk bağı kurmak çok önemlidir.

Defalarca dile getirdiğimiz gibi, her sosyal medya ağının atmosferi birbirinden farklı oluyor. Bu durumda birbirinden farklı mecraları kullanan aynı kişi bile olsa, o mecranın özgün atmosferine uygun paylaşım ve stratejilerle ilgileniyor.

Kişilerin instagram’daki hesabınızı takip etmeleri, markanızla ve ürünlerinizle zaten ilgilendiklerini gösterir. Başka bir deyişle, bu size doğru atılmış bir adımdır. Yapmanız gereken bu adımı doğru değerlendirmek ve instagram takipçilerinizi dosdoğru e-ticaret sitenize yönlendirmek.

Instagram bir fotoğraf paylaşım sitesidir. Burada takipçilerinizi kendi e-ticaret sitenize yönlendirebilmek için, kendilerini yakın ve aileden hissettirmelisiniz. Bunun için yapabileceğiniz en önemli adımlardan biri sır vermek olabilir. Takipçilerinize ufak ve şirket politikanızı etkilemeyecek sırlar verin. Ayrıca sadece instagram takipçilerinizle paylaşacağınız indirimler, ya da özel satışlar duyurun. Başka bir deyişle, instagram takipçilerinizi önemsediğinizi ve onların dostu olduğunuzu hissettirin. Kısa sürede geri dönüşler almaya başlayacaksınız.

instagram-logo‘ın kendisi sizi zirveye taşıyabilir…

Instagram bir e-ticaret sitesi ya da e-ticareti doğrudan destekleyen bir site değil. Ancak instagram’ın bir tek dikkat çekici özelliği varsa, o da her yeri ve her şeyi bir anda karizmatik, tarz ve trendy göstermesidir. Öyleyse siz de instagram’ın bu en büyük özelliğini kendiniz için kullanabilirsiniz. Mağazalarınız ve satış merkezleriniz, ya da e-ticaret siteniz sanki küçük, samimi ve de son derece avangart bir butikmiş gibi davranabilir ve muhteşem çekici fotoğraflarla bunu destekleyebilirsiniz.

Çağımız görsellik çağı. Instagram da bunu en çok ortaya koyan sitelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. En tatsız masaların bile birer dizayn harikası gibi gözüktüğü, kahve ve kitap ikililerinin yeryüzü cennetleri gibi algılanmasına sebep olduğu bu eşsiz mecrayı kullanmak, eninde sonunda takipçilerinizin e-ticaret mecranızı ziyaret etmesine neden olacaktır. Sitenizi ziyaret eden istagram takipçilerinizin bir kısmı da muhakkak müşterilere dönüşecektir.

Instagram’ı kullanırken yaratmanız gereken etki, takipçilerinizin sitenizi ya da mağazanızı ziyaret etmek istemelerini sağlamak. Reklam kokan hareketlerden uzak durun ve sıradan instagram kullanıcıların paylaşım taktiklerini takip edin. Takipçilerinizi yönlendirmeyin. Sadece hazinelerinizin birazını gösterin ve onların kendiliğinden gelip görmek istemelerini sağlayın. Instagram’daki herkes gibi “Cool” olun. Bu cool duruşa karizma ve yaratıcılık da eklediniz mi, çok sıradan fotoğrafların binlerce müşteri taşıdığına şahit olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>