E-Ticarette Uluslararası Başarı Sizin Elinizde...

16 Eylül 2013

Yorumlar:

1
 Eylül 16, 2013
 1
money-ecommerce
Kategori: E-ticaret

E-Ticaret, giderek yayılan ve artan bir ivme ile varlış gösteren ticaret türlerinden biri halini aldı. Aslında bu bir kirlilk yaratıyor ve birden bire dükkan ve mağazada ticaret yapamayacak pekçok şirketin doğrudan internet mecrasına yönelmesine neden oluyor. En azından kamuoyunda böyle bir algı oluşturduğu bir gerçek. Bu da oluşturulmaya başlanan binlerce e-ticaret sitesi arasında sıyrılmayı zorlaştırıyor.

İnsanların her gördüklerini sorgulamadan satın aldıkları devir geçmişte kaldı. Artık gerçekten de bilinçli tüketici ile karşı karşıyayız. Bu da özellikle piyasada yeni ve stabil olmayan e-ticaret sitelerinin çok dikkatli davranması gerektiğine işaret ediyor.

Paris’in göbeğinde bir mağaza açarsanız, insanların sizden alışveriş yapabilmeleri için öncelikle Paris’te olmaları ve de sokağınızdan geçiyor olmaları gerekir. Ancak internette bir mağazanız varsa, internet erişimi olan her yerden görülmeniz ve ticaret yapmanız söz konusu olabilir. Ancak aslında bu sanıldığı kadar kolay değil. Açılan her e-ticaret sitesinin bir yılı doldurmadan kapanma riski var. bunların bazıları hiç satış yapamadan hayatını sonlandırıyor. Hatta bazıları büyük külfetlerle batıyorlar. Bunun için ünlü e-ticaret uzmanlarının sizlere önerileri var. bunlara kulak vermezseniz, başarıyı yakalamanız -en azından tanınan bir site olana kadar- bir mucize gibi…

Esnek Fiyatlar…

Hitap ettiğiniz müşteri profili üst tabakadan bile olsa, esnek fiyatlara hayır diyebilecek herhangi bir sosyal grup olduğunu düşünmüyoruz. Londra’da 500 Euro’dan satılan bir ürünü Türkiye’de satmak için 500 Euro’nun o günkü kurdan karşılığı üzerinden bir hesap yapıyorsanız, sitenizle ilgilenenlerin az olacağı gerçeğine kendinizi hazırlayın. Aynı ürünü aylar önce almış ve çok daha ucuza satmaya hevesli butikler, hatta e-ticaret siteleri olacaktır. Ticaretin temel prensibi olan rekabet, internette de değişmiyor. Fiyat belirlerken akıllı davranın ve potansiyel müşterilerinizi sitenize çekmenin birincil yolunun fiyatlar olduğunu unutmayın.

Fiyatları Belirlerken…

İster inanın, ister inanmayın; hem e-ticaret uzmanları, hem de genel anlamda ticaret uzmanları doğrudan sunulan yuvarlak rakamların müşterilere itici geldiği görüşünde. Yuvarlak rakamlı ürünler, potansiyel müşterilere “gerçek” gelmiyor. İnsanlar yapabiliyorlarsa pazarlıkla o rakama varmak istiyorlar, ya da yuvarlak olmayan gerçek fiyatlı ürünler satın almak istiyorlar.

Kurlar, Para Birimleri ve Diğer Finans Bilimi Meseleleri…

Uluslararası bir e-ticaret sitesi olmak demek, pekçok farklı para birimine açık olmak, çeşitli para birimleri ile alışveriş yapabilmek, ya da en azından para birimi karşılığı olarak ex-change sağlayabiliyor olmak demek. Ancak sitenizi güzel bir gömlek ya da ayakkabı almak için ziyaret eden bir e-ticaret turisti gerçekten de tüm o hesaplamalarla kendi uğraşmak istemiyor, bundan emin olabilirsiniz. Hatta bu anlamda önde olan sitelerin güvenilirlik oranlarının düştüğü belirlenmiştir. Bu bağlamda doğru bir ticaret için elbette günlük kurlardan haberdar olmalı ve doğru karşılıktan ticaret yapmalısınız. Ancak bunu müşterinize fazla belli etmeyin, olur mu…

Vergiler Söz Konusu Olduğunda…

Evet, ortaçağdan beri vergilerden kimse memnun olmadı, biliyoruz. Ancak devlet ekonomilerinin ve kamu hizmetlerinin gelişebilmesi adına her ülke kendine göre bir vergi sistemi uyguluyor, bunu da biliyoruz. Türkiye’de özellikle internet üzerinden bir ürün satın alırken vergisiz fiyatı ile vergili fiyat arasında iki katına yakın bir fark olmasına alışmış olan bir kitle olabilir. Ancak böylesi bir kitleden uluslararası camiada söz etmek mümkün değil. Uluslararası bir e-ticaret sitesi olmak istiyorsanız, vergiler ve ek ödemelerle ilgili küçük hesaplara gitmekten uzak durmalısınız. Vergiler ve gerçek fiyat konusunda şeffaf olun, karşınızda kandırıldığını düşünmekten hoşlanmayan bir kitle var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>