E-Ticaret ve Online Alışveriş için Temel Yılbaşı İpuçları

28 Ekim 2013

Yorumlar:

0
 Ekim 28, 2013
 0
yilbasi-eticaret
Kategori: E-ticaret

Yılbaşı, tam da kışın ortasında gerçekleşen bir tatil olarak, “kış eğlencesi”nin tüm özelliklerini taşıyor. Ayrıca yeni yılı ve yeni umutları simgelemesi açısından da son derece özel bir zaman dilimi yılbaşı. Tüm bunların yanında, e-ticaret için çok başka bir anlamı daha var yılbaşının; çünkü yılbaşı pekçokları için süper bir alışveriş fırsatı anlamına geliyor.

Yılbaşı alışverişleri, geçmişle bizleri bağlayan ender geleneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yılbaşı alışverişleri temelde eski ve güçlü bir gelenek olsa da, günümüzde alışverişin anlamı değişti. Bunu kimse inkar etmiyor. Dolayısıyla soğuk ve karlı sokaklarda mağaza mağaza gezerek hediyeler almak isteyenlerin sayısı her ne kadar azımsanamayacak kadar çoksa, yılbaşı alışverişini bir çırpıda online alışveriş sitelerinden halletmek isteyen milyonlar da; bilgisayarlarının başında doğru siteyi arıyorlar.

Bu bağlamda 2013′ü 2014′e bağlayacak bu seneki yılbaşında online alışveriş sitelerinin gözden geçirmesi gereken tüm ipuçlarını derledik. Dünyanın en çok okunan e-ticaret blog’larından ve profesyonel sitelerden derlenen bu ipuçları ile hem dönemin ruhunu, hem de müşterileri yakalamak mümkün olabilir.

Geçen yılı gözden geçirin…

Yılbaşı alışverişi yapacak olan kitleyi gerçekten yakalamak istiyorsanız geçen yılı (bizim için bu 2013 yılı) gözden geçirmeniz ve firmanız adına doğru analiz etmeniz gerekir. Yılbaşı alışverişleri ile ilgili genel bir yanılgı vardır; o da insanların geleceği düşünerek alışveriş yaptıklarıdır. Bu prensipte doğru olsa da, zaten sezon başında belirlenmiş olan konseptin dışına kimse çıkmak istemez. 2013 – 2014 sezonu için tasarlanan ürünler, yılbaşı alışverişinin de gözdesi olacaktır. Yani 90′larda yapılan süper hataya düşmeyin ve e-store’unuzu bir uzay üssüne çevirmeyin…

Sahip olduğunuz müşterileri unutmayın…

Yılbaşı dönemleri yeni müşterileri mağazanıza çekmek için harika zaman dilimleridir, kimse bunu tartışmıyor. Ancak yeni bir müşteri kitlesi için eskisini feda etmek büyük hata olur. Yani kendi e-store’unuzun müşteri profiline uygun alan bırakmalısınız. Her zaman sizi tercih eden müşterileriniz, yılbaşı alışverişi için de sitenize tıklayacaktır. Sürprizler her zaman güzel olsa da, kimse favori dükkanında tarzına tamamen zıt ürünler görmek istemez.

Zamanı iyi kullanın…

Yılbaşı, geri sayım üzerine kurulu bir konsepttir. Yılbaşı heyecanının başladığı Kasım ayından itibaren herkes 10′dan geriye sayılacak olan o anı beklemeye koyulur. Dolayısıyla aslında alışveriş de, söz konusu olan yılbaşı ise, bir geri sayımdan ibarettir. Bu bağlamda yılbaşı kampanyanızı yürürlüğe koyduğunuz günden itibaren zamanı iyi kullanmanız gerekir. Tüm kampanyayı 31 Aralık gününa odaklamalı ve geri sayım sayacınızı buna göre ayarlamalısınız. Bu bağlamda asıl önemli olan “erken müşteriler”dir. Yılbaşı müşterilerinin önemli bir kısmı, işlerini son güne bırakmıyor. Bu nedenle zamanı iyi kullanın ve erken satın alanları da oyuna dahil etmesini bilin.

Yılbaşı, parti zamanı…

Müşteri profili gençlerden oluşanlar, yılbaşı döneminde çok daha şanslılar. Gençler için yılbaşı parti zamanıdır ve herşey mümkün olabilir. Daha önce e-mağazanızı ziyret etmemiş gençler, arkadaşlarına hediye almak için sizi ziyaret edebilirler. Ya da sadece yeni yıla bir yenilikle başlamak istiyorlardır ve farklı şeyler denemek peşindedirler. Bu bağlamda özellikle gençlere hitap ediyorsanız, partiye nasıl dahil olacağınızı ve nasıl partinin yıldızı olacağınızı iyi değerlendirmeniz gerekiyor.

Yoğunluğu doğru yönetin….

Yılbaşı, pekçok mağaza için yılın en yoğun dönemi olma özelliği taşıyor. Siparişler birbiri ardına geliyor ve adres listeleri havada uçuyor. Ancak yılbaşı ile ilgili olarak en önemli altın kurallardan biri; asla zamanında teslim edemeyeceğiniz bir siparişe onay vermeyin! Yılbaşı yılın diğer dönemlerine benzemez. Yılın diğer dönemlerinde devamlı müşterileriniz birkaç günlük gecikmeleri hoşgörü ile karşılayacaklardır. Ancak yılbaşı hediyesini 5 Ocakta alan biri ne kadar mutlu olabilir ki? Vakit, nakittir. Söz konusu olan yılbaşı ise, vakit altındır…

Not: Medyam’ın e-ticaret için yılbaşı önerileri, yılbaşına kadar devam edecek… 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>