21 Ekim 2013

Yorumlar:

0
 Ekim 21, 2013
 0
Facebook-Ecommerce-Leadership
Kategori: E-ticaret

Facebook-Ecommerce-Leadership

Mevcut 500 milyon kullanıcısı ile Facebook e-ticaret ve markalar için harika bir reklam ve varlık gösterme alanı. Facebook, sosyal medya siteleri içinde en kapsamlılarından, en eskilerinden ve en çok kullanılanlardan biri. 500 milyonluk kullanıcı sayısı da her geçen gün artıyor. Ama tam olarak “e-ticaret friendly” olduğu kabul edilmeyen Facebook’ta artan bir kitle var ki; bu kitle, paylaşımlarında dahi son derece seçici davranmaya başladı. Bu da Facebook sayfası bulunan e-ticaret devlerini korkutuyor.

Son iki – üç yıl içerisinde Facebook e-ticaret için harika bir mecra halini aldı. Facebook yönetiminin grupları beğeni sayfalarına dönüştürme kararı bu anlamda e-ticaret için devrim niteliğinde bir gelişme olmuştu. Ancak Facebook bir sosyal medya mecrası olduğundan, her geçen gün ve kaçınılmaz olarak organikleşen bir kullanım alanı var. Bu da facebook sayfalarının çok çeşitli amaçlarla kurulmasına ve o alanında organik bir sosyal mecra haline gelmesine neden oldu. Güncel olarak gelinen noktada ise, Facebook’un atmosferine uyum sağlayamayan sayfalar giderek beğeni kaybediyorlar. Bu da e-ticaret sayfalarını tehdit ediyor.

E-Ticarette Facebook Kan mı Kaybediyor?

Kurulduğu ilk dönemde Facebook sayfa uygulamaları, e-ticaret siteleri için mükemmel birer yardımcıydılar. Renkli görseller ve çeşitli postlar sayesinde e-ticaret sitesine facebook üzerinden ziyaretçi yönlendiriyor ve sitenin hit sayısını artırıyorlardı. Facebook üzerinde ticari sayfaların kurulması ilk olarak tedirginlikle karşılanmış ve bir duraksama yaşanmıştı. Ancak kısa süren bu duraksamanın ardından facebook kullanıcıları kısa sürede sevdikleri markaların sayfalarını beğenmeye ve gönderilerini takip etmeye başladılar.

Facebook’ta e-ticaret gönderi takibi de bir anlamda kendini ifade etmenin yollarından biri olmuştu. Kısaca o ayakkabıyı değil, bu ayakkabıyı giyiyorum; ya da o mağazadan değil, bu mağazadan alışveriş yapıyorum anlamı taşıyordu. Ancak e-ticaretin giderecek daha çok “ticaret” kokması, facebook kullanıcılarının durumdan soğumasına neden oldu. Yapılan istatistiklere göre, facebook’taki ticari hayran sayfalarını beğenen kullanıcılar, düşüş trendine girmiş durumda. Ya da sayıları azalmasa bile e-ticaret sayfalarında “like” butonuna basanların sayısı düşüyor. Bu da e-ticaret sayfası sahiplerini tedirgin ediyor.

Facebook’u Etkin Kullanmak

facebook-ecommerce

2010 yılında Facebook Amazon.com’un trafğini yüzde 328 oranında artırmıştı. eBay ise yüzde 81 oranında büyümüştü ki, artık facebook’un böylesi bir büyümeye işaret edebileceği zannedilmiyor. Ancak facebook’un e-ticaret için sunduğu uygulamaları etkin olarak kullanmak mümkün.

Facebook e-ticaret sorumluları, facebook’un e-ticaret adına en çok uygulama geliştiren sosyal paylaşım sitesi olduğuna dikkat çekiyorlar ve facebook kullanıcılarının özellikle bu uygulamaların farkında olan, ne yaptığını bilen, profesyonel ama sempatik de olmayı becerebilen e-ticaret sayfalarına yöneldiğinin altını çiziyorlar.

Bu çizgide başarılı olabilen ve bu değişim sürecinde facebook’taki mevcudiyetini koruyabilen e-ticaret siteleri, çok yakında doğrudan facebook üzerinden de satış yapabilmenin mutluluğunu yaşayacaklar.

Günümüzde hala internete hiç girmemiş, internetin ne olduğunu bilmeyen milyonlarca insan var. Gezegenimizin bir yüzü modernize ne kadar dönükse, diğer yüzü de gelişmelere arkasını dönmüş duurmda. Mevcut olarak internet kullanıcılarının sayısının bir buçuk milyar olduğu sanılıyor. Bu rakamın her gün artırılması hedeflenirken, bu rakamın 500 milyonu facebook kullanıcısı. Başka bir deyişle internet erişimi olanların üçte biri facebook’a giriyor. Bu rakam son derece ciddi bir rakam ve özellikle e-ticaret için muhteşem bir mecra olma özelliği taşıyor. Bu bağlamda, doğru ve etkin uygulamalarla kullanılan facebook’un e-ticarette yeri tartışılamayacak kadar önemli olduğu görülmektedir. Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, en son yaptığı basın toplantısında Facebook’un hedefinin kısa süre içinde 5 milyar kişiyi internete bağlayabilmek olduğunu açıkladı. Bu potansiyeli gören ve doğru adımlar atmayı başaran e-ticaret sitelerinin elde edebilecekleri başarılar ise hala organik bir sır olarak önümüzde durmaktadır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>