E-Ticaret Sosyal Medya İlişkisinde Ezeli Soru: Facebook mu, Twitter mı?

29 Temmuz 2013

Yorumlar:

0
 Temmuz 29, 2013
 0
facebook-vs-twitter
Kategori: E-ticaret, Sosyal Medya

E-Ticaret sitelerinin çok yönlü bir davranış geliştirmesi ve birer ahtapot kolu gibi tüm sosyal medya mecralarında boy göstermesi gerekiyor. Çünkü bu tür varlık göstermeler, e-ticaret sitelerinin itibarını artırdığı gibi, ziyaretçi trafiğini ve alışveriş ivmelerini de yükseltiyor. Ancak e-ticaretle uğraşmayan bireyler arasında sürüp giden mücadele, bazı durumlarda e-ticaret sitelerine de yansıyabiliyor ve böylece bazı e-ticret kurumları facebook ve twitter arasında seçim yapmak zorunda hissedebiliyor. İşte sizin için derlediğimiz e-ticaret için facebook ve twitter’ın artıları ve eksileri listesi:

like Günlük yaşamda süren facebook ve twitter rekabeti, e-ticaret sitelerine, hatta bu konuda dünya devi olan sitelere bile yansıyabiliyor. Bazı profesyonel sitelerin ve bu alanda büyümüş, milyonlara ulaşan sitelerin her iki sosyal medya mecrasında da hesapları ve fan sayfaları bulunabiliyor. Ancak bazı durumlarda bu sayfalardan sadece birine önem verebiliyorlar. Böyle durumlarda hangi sosyal medya mecrasını daha baskın olarak kullanacağınızı belirlerken, hedef kitlenizi doğru analiz etmelisiniz öncelikle. Facebook’ta genel olarak daha katmanlı ve uzun paylaşımlar yapan kullanıcılar bulunur. Bu nedenle Facebook sayfanızda daha ayrıntılı ve kapsamlı gönderiler paylaşmalısınız. Hedef kitleniz de bu anlamda ayrıntıya önem verenler olmalı. Twitter ise karizmatik girilere önem veren, kısa ama etkileyici gönderilerin merkezidir. Twitter’da olabildiğiniz kadar “cool” olun. Bunu başarabilecekseniz, twitter’da bir efsane olabilirsiniz.

tweet  Bazı kaynaklara göre twitter e-ticaret için daha uygun bir mecra. Çünkü özellikle “mention” sistemi sayesinde, kolaylıkla anahtar kelimeler aranabilmekte ve bir anda milyonlarca tweet’e ve hesaba erişilebilmekte. Bu bağlamda doğru kullanılan bir twitter e-ticaret hesabı, kısa sürede binlerce takipçi edinilmesini ve bu takipçilerin de bir süre sonra site ziyaretçilerine ve müşterilerine dönmesini sağlayabilir. Bu bağlamda facebook daha zayıf kalmaktadır. Son dönemde facebook da mention uygulaması başlattı. Ancak henüz yeterince rağbet görmüyor gibi…

like Eğer istediğiniz sosyal medya üzerinden bir katalog oluşturmak, şirketinizin ve e-ticaret sitenizin kapsamlı bir profilini çıkarmak, ürünlerinizi tanıtmak, ürünler üzerinden forum uygulamalarına benzer tartışma ve sohbet geliştirilmesini ve böylece sitenin itibarını artırmak ise; seçmeniz gereken facebook olacaktır. Çünkü facebook özellikle “page” uygulaması sayesinde, kendi resmi sayfanızı neredeyse gerçek bir medya ve ajans bloguna çevirmenize olanak sağlayacak özelliklerle donatılmıştır. Doğru tasarlanan ve başarı ile götürülen pekçok facebook sayfası, sitelerinden ya da ürünlerinden bağımsız olarak bile özellikle ziyaret edilmektedir. Bu da özellikle şirketler, siteler ve ürünler için itibar artışı olarak ciddi bir geri dönüş sağlar. Twtitter’da böylesi büyük sayfalar düzenlemek ise imkansızdır.

tweet Başta Mark Zuckerburg olmak üzere, bazı sosyal medya uzmanları yakın gelecekte sosyal medyanın kendisinin bir e-ticaret mecrasına dönüşeceği inancında. Hatta Zuckerburg bu bağlamda facebook’un yeniden düzenlemesine bile gitti. Eğer sosyal medya doğrudan bir e-ticaret mecrası olacaksa, facebook yine twitter’a göre daha doğru bir tercih olacaktır. Çünkü varoluş itibarıyla facebook bu tür aktivitelere çok daha müsait. Bu nedenle facebook kendisi bir e-ticaret mecrasına dönüşürken, twitter bu hesapların sosyal medyası olmayı sürdürebilir. Facebook ve twitter arasında bu organik ilişki zamanla güçlenebilir ve bu ilerleyen yıllarda daha da büyük artılar getirebilir.

like Eğer bir hareketlilik ve bahsetmeler, söylentiler, konuşulmalar (kısaca mention’lar) istiyorsanız, twitter’ın kapısını çalmalı ve takipçilerinizin sayısını artırmak için doğru stratejiler geliştirmelisiniz. Ama marka merkezli olarak odak noktası olmak ve gerçek anlamda tanınmak istiyorsanız facebook’ta doğru doldurulmuş bir sayfa açmalısınız. Ancak sosyal medya uzmanlarına göre, bunların ikisini birden yapmalısınız. Sosyal medya ve e-ticaret alanları yaşayan mecralar olduklarından ve sürekli gelişmekte olduklarından, bu alanların tamamını etkin şekilde kullanmak çok daha fazla geri dönüşlere neden olacaktır.

tweet Eğer fotoğrafların, görsellerin, bazı durumlarda videoların ve illüstrasyonların kullanımı sosyal medya stratejiniz bakımından elzem ise; facebook’u kullanmanız daha doğru olacaktır. Ancak daha gizemli bir sosyal medya stratejisi güdüyor, kısa sürelerde büyük kitlelere ulaşmak, ama bu ulaşım sonucunda gizemli görüntüyü muhafaza ederek, sitenin daha çok ziyaretçi almasını sağmalak ve siteye yönlendirmek gibi bir stratejiniz varsa; o zaman twitter’da olmalısınız. Facebook zengin bir medya ağı ile destekleyebileceğiniz ve zamanla kurulan sağlam ilişkiler geliştirebileceğiniz bir mecradır. Twitter ise, kısa sürede büyük etkiler yaratmak için tasarlanmış ve çok farklı bir mantalitede işleyen bir sosyal medya mecrasıdır. Seçimlerinizi buna göre yapın. Ancak sosyal medya dendiğinde hiçbir kuralın kesinlik arz etmediğini de asla unutmayın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resmi Yenile

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>